Підземний комплекс “Айсберг”

Posted on Posted in Вінниччина, Легенди, міфи

Адміністративний будинок “Книжка” збудований в останньому десятиріччі Радянського Союзу. Цей величний комплекс і по теперішній час являється одним з найбільших і найцікавіших споруд міста. Окрім своєї досить великої верхньої частини, “Книжка” має ще більшу підземну частину, створену спеціально для евакуації в неї всієї місцевої політверхівки а також військового командування. Під місцевою розуміється не тільки Вінницька, але й верхівка найближчих обласних центрів. Взагалі “Книжка” цей будинок прозвали звичайні жителі міста, насправді його військова кодова назва “Айсберг”, що якраз і говорить про те що верхня частина це лише верхівка всього того що ховається внизу під землею за свинцевими стінами та перекриттям. Доречі дуже важлива особливість, стіни у підземеллях книжки залиті свинцем, для того щоб забезпечити захист від радіаційного випромінювання, а також щоб захисти бункер від просвічування з повітря.
Раніше свідчення того що у “Книжки” є масивна підземна частина були опосередковані, ними були вентиляційні шахти, які виходять на поверхню в 30-50 метрах від основної будівлі, а також підземний нічний клуб, який до розвалу Радянського Союзу був запасним виходом з підземелля. Але після виходу в світ статті, не залишилось жодних сумнів що до існування під Книжкою бомбосховищ. На теперішній час доступ до кількох підземних поверхів є відкритим для місцевих працівників, але це лишень мала частина всього того що там є. Всі інші поверхи законсервовані до того часу поки не виникне нагальна потреба в них. Звичайно багато місцевих жителів можуть сказати, що бачили як будувалась “Книжка”, що котлаван там був звичайно великий, але не на стільки щоб там можна було сховати поверхів більше ніж є зверху. Так як вже говорилося вище, “Айсберг” являвся абсолютно секретним об’єктом, тому основну підземну частину почали будувати лише тільки тоді, коли зверху з’явилась “кришка” яка прикрила всі таємні будівельні роботи. Так ходять слухи, що Книжка являється центром підземного міста, до нього сходяться усі основні підземні ходи міста, які були збудовані за його багаторічну історію. Найкоротший тунель тягнеться до погрібів, бувших бомбосховищ міської лікарні ім. Пирогова, яка знаходиться тут же поруч біля “Книжки” також можна помітити деяку архітектурну схожість між Книжкою і ККЦ залом «Райдуга», скоріш за все вони теж між собою пов’язані підземним тунелем.
Дехто з жителів міста міг помітити що інколи на площі перед Книжкою і поруч з нею можна спостерігати туман, хоча в інших місцях його немає. Даний цікавий ефект виникає завдяки тому ж таки підземеллю, яке тягнеться під площею Книжки. Тоді коли в інших місцях ще не вистачає вологості для його утворення, сирість від бомбосховищ сприяє утворенню туману біля Книжки, цей ефект має схожу природу з виникненням туману в низовинах, на болотах та річках. Виглядає це досить дивно, якщо не знати про підземелля.

P.S. Тут можна прочитати спогади тих хто бачив будівництво комплексу «Айсберг»